Wp/neu/Gramatik de neo

From Incubator Plus 2.0
< Wp‎ | neu

Lo gramatik de neo sar tipa pol esperantidalos, mo u gramatik de linguo an propa linalos, kon influos dal romanalos, dal germanalos e dal slavalos.

Namos[edit]

Ajektivos[edit]

Pronamos[edit]

Persona e parenta pronamos[edit]

Subjek

  • mi
  • tu
  • il
  • el
  • it
  • so
  • nos
  • vos
  • zi
  • zel

Komplement

  • me
  • te
  • le
  • le
  • le, it
  • se
  • ne
  • ve
  • ze
  • ye

Numos[edit]

Verbos[edit]

Lo verbo “i” (lo monosilibla formo de verbo “avi”) sar model pol deklinazo de tot verbos nee. Eske l'imperativa form kol terminal -u, lo verbos ar sam terminalos as lo parso de verbformos de “i”.

  • Infinitiv: i
  • Prezent: ar
    • Imperfect ir
    • Future or
    • Conditional ur
    • Past participle at
    • Present participle ande
    • Participe présent composé inde
  • Imperativ: i / iu

Mono- e mulsilaba formos de verbo[edit]

Som verbos (av)ar un monosilaba ed un mulsilaba (polisilaba; dusiliba) formos. Amba formos d'verbos sinonima, zi nesat pol simplazo d'un parlo o mesajo. Lo mulsilaba form dezibla p.e. in internasyona konferensos o van un de kompanos near malira qam osas. Lo mulsilaba verbos plu folmala.

Lo nea Wikipedio utar amba formos: lo mulsilaba utat plue in titlos de pajos, lo monosilaba “komuna” textye.

  • i ← avi
  • bi ← bevi
  • di ← doni
  • fi ← fari
  • fli ← flugi
  • gi ← igi
  • ji ← iji
  • kri ← kredi

Et fenomen un de manifestazos d'elid nee. Vidu plu in #Elid.

Formazo de vortos[edit]

Prefixos[edit]

  • re-: Repetition
  • di-: Privatif
  • sen-: Manque
  • no-: Negation
  • mal-: Péjoratif
  • pre-: avant
  • do-: après
  • sur-: sur
  • su-: sous
  • ante-: devant
  • rir-: arrière
  • semi-: demi
  • bis-: deux fois
  • sam-: communauté
  • to-: tout
  • yo-: il y a (temps)

Elid[edit]

Sintax[edit]

Konexilos[edit]

  • Ye no konexil in Wikidata.